Automobilių aikštelė - Už vairo

Automobilių aikštelė - Už vairo

» Skaitykite Katajevo grybus. Pamokos apie kalbos raidą vyresniųjų grupėje santrauka „Pasakojimo mokymas remiantis darbu B

Skaitykite Katajevo grybus. Pamokos apie kalbos raidą vyresniųjų grupėje santrauka „Pasakojimo mokymas remiantis darbu B

Pamoka-kelionė

Tema: V. Katajevas Grybai

Tikslai: 1. Supažindinti mokinius su rašytojo V. Katajevo biografija ir kūryba, su pasakojimo „Grybai“ turiniu.

2. Mokyti sąmoningai ir taisyklingai skaityti ištisus žodžius, laikantis reikiamos intonacijos ir skyrybos ženklų; išplėsti grybų sąvokas.

3. Prisidėti prie kalbos raidos trūkumų taisymo naudojant įvairius skaitymo būdus; emocijų ugdymas, pagrįstas skaitymu pagal vaidmenis; istorijos dalies dramatizavimas.

3. Ugdykite mokymosi motyvaciją vedant pamoką netradicine forma.

Užsiėmimų metu:

1. Organizacinis momentas

Psichologinė nuotaika.

Ruduo, ruduo, grožis

Ką tu mums atnešei?

Pagalvok apie tai, neskubėk

Ir pasakyk man ženklus.

Vaikai po vieną vardija rudens ženklus.

Šiandien turime neįprastą skaitymo pamoką - kelionių pamoką „Langas į gamtą“. Mąstysime, skaitysime, taisyklingai kalbėsime, susipažinsime su nauju kūriniu. Kelyje sužinome daug naujų, įdomių, naudingų dalykų.

Apmąstymas: užsimerkėme ir nuėjome į miško proskyną. Kur mes atsidūrėme? (rudens miško nuotrauka)

Oras miške švarus ir gaivus, įkvėpkime gryno oro.

Kvėpavimo pratimai: įkvėpkite oro per nosį ir pakilkite ant kojų pirštų, iškvėpkite per burną ir pasilenkite iki žemės (5 kartus).

2. Kalbos apšilimas

Kas tai per kelmas? Atidžiai žiūrėkite. Taip, tai medaus grybo kelmas – draugiški vaikinai. Kas čia parašyta?

1. Skaitymas apie liežuvį:

Vėl penki vaikinai

Prie medžio kelmo radome penkis medaus grybus.

Užduotys:


- skaitymas akimis (sau);

Mokytojo skaitymas;

Paspartintas mokinių skaitymas, individualus skaitymas.

2. Šurmuliuojantis eilėraščio „Ruduo“ skaitymas:

Pas mus atėjo ruduo

Ir ji atnešė dovaną.

Kas skaitys eilėraštį?

Jis daug ko išmoks.

Vaikai skaitė N. Nekrasovo eilėraštį „Ruduo“.

Užduotys:


- zvimbiantis skaitymas;

Skaitymas chore;

Skaitymas poromis;

Merginos skaito (berniukai skaito).

3. Namų darbų tikrinimas

Ką mes matome miške?

Lapai pagelsta ir nukrenta, guli po kojomis. Ramu miške. Paukščiai skrenda į šiltus kraštus. Dažnai lyja. Lauke pasidarė šalta.

Kokie paukščiai skrenda į šiltus kraštus? (greičiai, kregždės, gervės, gegutės ir daugelis kitų)

Pasakojimas „Gervės skrenda“.

Skaitymo testas pasakojimui „Gervės skrenda“

Kiekvienas iš jūsų turi testo korteles. Turite pasirinkti teisingą atsakymą ir jį pavadinti. Valdykite atsakymus signalinėmis kortelėmis.

1. Bandymas skyriuje „Gervės išskrenda“:

1) Kai gervės išskrenda:

c) pavasarį

d) rudenį.

2) Kodėl gervės skrenda:

peršalimas;

c) neįdomu.

3) Kaip jie ruošiasi išvykimui:

a) telktis į pulkus;

b) atsisveikinti su pelke;

c) ruošti žieminius daiktus.

4) Kur gervės sustoja pailsėti:

a) miške;

b) pelkės pakraštyje;

c) viešbutyje.

4. Praneškite apie pamokos temą

Surinkime grybus, kuriuos matote prie medžių. Išdėstykite rastus grybus nuo didžiausių iki mažiausių. Perskaitykite duotą žodį (grybai)

Šiandien pamokoje susipažinsime su V. Katajevo istorija „Grybai“.

Studentas pasakoja apie rašytojo (Evdokia) biografiją

Katajevas Valentinas Petrovičius gimė 1897 m. sausio 28 d. Odesoje, mokytojo šeimoje. 1915 m., nebaigęs vidurinės mokyklos, savanoriu išstojo į frontą, du kartus buvo sužeistas, nudegintas. 1919 m. Katajevas buvo mobilizuotas į Raudonąją armiją ir vadovavo artilerijos baterijai Dono fronte. Nuo 1922 m. gyveno Maskvoje ir buvo nuolatinis laikraščio „Gudok“ bendradarbis. Didžiojo Tėvynės karo metu karo korespondentas Katajevas rašė esė ir istorijas. Pasakojimas „Pulko sūnus“, pasakojimas apie našlaičio berniuko, įvaikinto kariniame pulke, likimą, rašytojui atnešė didžiulį populiarumą. Jis parašė daug įdomių kūrinių vaikams. Katajevas mirė 1986 metų balandžio 12 dieną.

Kokias V. P. Katajevo istorijas skaitėte?

- „Pypkė ir ąsotis“, „Grybai“, „Septynių žiedų gėlė“, „Pulko sūnus“ ir kt.

5. Pasiruošimas suvokimui

- Mūsų proskyne auga daug įvairių grybų.

Kokius grybus žinai? (baravykai, voveraičiai, baravykai, rusvagrybiai, medaus grybai ir kt.)

Kaip rinkti grybus?

Grybus reikia nupjauti prie šaknų. Palikite šaknį žemėje. Kitaip grybas čia neaugs. Šių taisyklių reikia laikytis renkant grybus.

6. Pagrindinė pamokos dalis

Aš klausiau tavęs

Mokytojas skaito istoriją.

1. Leksikos darbas.

Šunų grybai yra rupūžės, nevalgomi grybai.

Kokius nevalgomus grybus žinai? (rupūžės, musmirė, netikrieji medaus grybai, netikros voveraitės ir daugelis kitų) Paveikslėlis lentoje.

3. Pokalbis apie pirminį suvokimą.

Ko nesupratai pasakojime?

Kokie yra vaikų vardai?

Kur dingo vaikai?

Vaikinai, pasivaikščiokime po mišką.

7. Kūno kultūros minutė

1. Pratimai su judesiu.

Eime į mišką grybauti. Atsikėlėme anksti ryte. Pasitempėme patys. Atlikome keletą pratimų. (2-3 pratimai). Nusiprausėme (imitacija), apsirengėme. Paėmėme krepšelius ir nuėjome. Pasivaikščiokime po mišką. Medžiai dideli. Šakų perkėlimas vienas nuo kito (imitacija). Norėdami rasti grybą, turite pasilenkti. Pamatė, atsisėdo, supjaustė ir įdėjo į krepšį. Eikime toliau.

Dar vienas grybas. Jie pasilenkė, pritūpė, supjaustė ir įdėjo į krepšį. Pilnas krepšelis.

8. Darbas su knyga

Mokytojas: Ėjome per mišką

Ir šiek tiek pavargęs.

3. Gimnastika akims atpalaiduoti.

Užmerkite akis ir klausykitės miško garsų. (Garso įrašas „Miško garsai“).

Kaip manote, kuriuo metų laiku klausėtės miško garsų?

1. Mokiniai skaito istoriją:

Šnabždesys.

2. Pokalbis, siekiant įtvirtinti istorijos turinį:

Kokius grybus rinko Pavlikas?

Kokius grybus rinko Zhenya?

Kokius grybus rinko Innochka?

Kuris iš vaikinų geriausiai grybavo?

3. Skaitymas pagal vaidmenis.

Mokytojas: Vaikinai, paskaitykime pasakojimą „Grybai“, 2 dalį pagal vaidmenis.

(Mokiniai skaito kūrinį pagal vaidmenį).

9. Konsolidavimas

Mūsų kelionė eina į pabaigą

Vaikinai, dabar pakartosime, kurie grybai yra valgomi, o kurie nevalgomi. Didaktinis žaidimas „Grybai“

(Mokiniai po kortelėmis „Nuodingi“ ir „Valgomi“ deda grybų nuotraukas).

Kas yra valgomieji grybai?

Kodėl grybai vadinami nuodingais? Pavadink juos?

10. Pamokos santrauka. Atspindys

- Groja muzika. Užsimerkėme ir grįžome į klasę.

Kur mes buvome šiandien?

Kaip teisingai rinkti grybus?

Ko naujo sužinojote iš istorijos?

Kas tau patiko pamokoje?

Kur panaudosite šioje pamokoje įgytas žinias?

11. Namų darbai

1. Istorijos skaitymas pagal vaidmenį (Evdokia)

2. Atsakykite į klausimus apie darbą (Marina)

3. Raskite mįsles ir ženklus apie grybus (Alioša)

4. Piešti grybus (Denis)

Kalbos ugdymo pamokos su vaikais vyresniojoje grupėje santrauka tema: „Pasakojimo mokymas remiantis V.P. Kataeva "Grybai"

Ivančenko Galina Aleksandrovna, ikimokyklinio ugdymo įstaigos mokytoja, 6-ojo darželis, Rževas.
Medžiagos aprašymas:Ši pamokos santrauka skirta vyresniosios grupės vaikams tema: „Pasakojimo mokymas pagal V.P. Kataeva "Grybai". Vaikai mokosi atpažinti valgomus ir nevalgomus grybus, skirstyti žodžius į skiemenis, sudaryti 3-4 žodžių sakinius.

Planuojami rezultatai: rodo emocinį reagavimą skaitydamas V. P. istoriją. Katajeva „Grybai“; su susidomėjimu žiūri į paveikslėlius su pieštais grybais ir siužetą „Vasaros miškas“; suaugusiojo prašymu kalba apie tai, kas pavaizduota; atsako į užduodamus klausimus; taisyklingai taria garsus, sudaro 3-4 žodžių sakinius; gali teisingai įvertinti bendražygio atsakymą ir būti santūrus.

Įranga: du krepšeliai, grybų atvaizdas, siužetinis paveikslas „Vasaros miškas“.

Tikslai:
1. Išmokykite vaikus pasakoti lėtai, rasti tinkamus žodžius, pakankamai garsiai kalbėti posakius.
2. Praktikuokite taisyklingą visų garsų tarimą. 3 stiprinti gebėjimą sudaryti trijų ar keturių žodžių sakinius ir skaidyti žodžius į skiemenis.
3. Ugdykite kuklumą, pastabumą ir geranoriškumą kitų vaikų atsakymams ir pasakojimams, ugdykite santūrumą.

KLASĖS EIGA:

Vaikinai, koks dabar metų laikas? (Pavasaris).
– Sakyk, koks metų laikas bus po pavasario? (Vasara).
– Kurie mėnesiai priklauso vasarai? (birželis liepa rugpjūčio mėn.).
Vasara – nuostabus metas! Daugelis iš jūsų vyks atostogauti pas močiutę į kaimą. Eisite prie upės maudytis, į mišką skinti gėlių ir uogų.
– Ką dar galima surinkti miške? (Grybai).
Ypač gerai grybauti po stipraus lietaus miškas kvepia grybais. Žolėje prie tako dažniausiai slepiasi stiprūs baravykai ir rusvažiedės, raudonuoja elegantiškos musmirės. Tarp beržų kamienų tankiai išaugęs jaunas eglynas, po juo slepiasi melžiami grybai, drebulynai, auksinės voveraitės.

Kurie iš išvardytų grybų yra valgomi? (Vaikų atsakymai).

Kurie yra nuodingi? (Vaikų atsakymai).
O dabar aš jums perskaitysiu istoriją apie grybus, kurią parašė rašytojas Valentinas Petrovičius Katajevas, ji vadinasi „Grybai“.
– Jei norite sužinoti, apie kokius grybus rašė autorė, atidžiai klausykite, kad perskaitę galėtumėte teisingai atsakyti į mano klausimus. (Skaityti istoriją).

Valentinas Katajevas.


Pusbrolis Innočka atvyko iš miesto aplankyti Ženijos ir Pavliko.

– Na, vaikai, – pasakė mama, – jums nereikia sėdėti nieko neveikdami. Eik į mišką grybauti. Pažiūrėkime, kuris iš jūsų geriau grybauja.
„Aš geriausiai moku kolekcionuoti“, - sakė Pavlikas.
„Ne, aš geriau“, - sakė Ženia.

Bet Innočka tylėjo. Paprastai ji mėgo tylėti.

Vaikai nubėgo į mišką ir išsiskirstė į skirtingas puses. Jie grįžta po valandos.

- Aš surinkau geriausius! - iš tolo šaukia Pavlikas. – Grybų turiu daugiausiai, žiūrėk: kibiras pilnas!

Mama pažiūrėjo ir nusišypsojo:
– Nenuostabu, kad turi pilną kibirą: nė vieno gero grybo. Tik rupūžės. Nesvarbu, ar rinksi grybus, mano drauge Pavlikai.

- Taip! - šaukia Dženija. – Sakiau, kad kolekcionuoju geriau nei visi kiti. Žiūrėk: turiu didžiausius ir gražiausius grybus – raudonus su baltais taškeliais. Niekas neturi tokių gražių grybų!

Mama pažiūrėjo ir nusijuokė:
– Kvailys, tai musmirės. Nors jie gražūs, bet nieko gero. Jais galite apsinuodyti. Apskritai, jūs taip pat blogai renkate grybus, Zhenechka.

O Innočka stovi nuošalyje ir tyli.

– O tu, Innočka, kodėl tyli? Parodyk, ką surinkai.
„Aš turiu labai mažai“, - droviai sako Innočka.

Mama pažvelgė į Innočkos dėžutę ir ten buvo dešimt puikių grybų. Dvi labai gražios russulas, kaip rožinės gėlės; dvi lapės geltonomis kiniškomis kepurėlėmis; du pusbroliai - baravykas ir baravykas; pieno grybas, šafrano pieno kepurė, voluška. Taip, didelis, stiprus, pilvotas baravykas aksominėje beretėje. Ir ant to yra visas medaus grybų lizdas - drąsūs vaikinai.

Klausimai apie istoriją:
- Kas atėjo pas Zheniją ir Pavliką?
- Kaip manote, kokiu metų laiku atvyko Innočka?
– Ką mama pasiūlė vaikams?
– Ką atsakė vaikai?
– Kuris iš vaikų buvo santūriausias?
– Ką surinko Pavlikas?
- Ką Zhenya surinko?
- Ką darė Innočka, kai vaikai gyrėsi?
– Kaip suprantate žodį – dėžutė?
- Kas buvo Innočkos dėžutėje?
– Kuris iš vaikinų geriau žinojo, kokius grybus galite skinti?
- Palyginkite Inną su Pavliku ir Zhenya, kokie charakterio bruožai jiems būdingi?

PHY3CULTMINUTKA:

Prie tako, prie tako. Vaikai pritūpę
Grybai užaugo per naktį. Palaipsniui jie pakyla
Baravykas – didelis kaip drebulė. Sūpynės
Baravykas – didelis kaip beržas. Šokinėja
O baravykai kaip vaikinai.

Dar kartą skaitant istoriją.

Perpasakojimas vaikams (5-7 vaikai).

O dabar sudarysime sakinius su žodžiu grybas, galite naudoti grybų pavadinimą. Sudarę sakinį turite įvardyti: kiek žodžių yra jūsų sakinyje, bet pirmiausia jus suskirstysime į 2 komandas: 1– voveraičių, 2 – bangos.

Turime du krepšelius ir už teisingą atsakymą komanda gaus grybuką, pažiūrėsim, kas daugiau grybų surinks į krepšelį. Siūlau įvardyti, kiek skiemenų yra žodžiuose: baravykas, medaus grybas, baravykas, voveraitė, musmirė, voluški.

Šiandien daug sužinojote apie grybus, o jei teks juos rinkti, galėsite atskirti nuodingą grybą nuo valgomo. Puikiai atsakinėjo į klausimus, aktyviai dirbo, žaidė, stiprino gebėjimus komponuoti sakinius, skirstyti žodžius į skiemenis. Atidžiai klausėsi bendražygių atsakymų, padėdavo atsakymuose, nešaukdavo, o laukdavo savo eilės.


– Bet pati teta savo akimis skaitė senoje magiškoje knygoje! - pradėjo Karolina balsu, virpančiu kaip styga nuo sielvarto, nevilties ir pavydo, kuris draskė jos širdį.

- O, ponia, neturėtumėte ypač pasitikėti senovinėmis ir ypač magiškomis knygomis. Jei viskas, kas parašyta senovinėse ir magiškose knygose, būtų tiesa, tada gyvenimas būtų daug lengvesnis ir linksmesnis. Bet matau, kad tu verki?

Kai gražuolis Delfinas su savo jauna žmona medūza Chrysolita išėjo iš bažnyčios, Karolina stovėjo prieangyje tarp kitų elgetų žuvų – sena, susikūprėjusi, su ašaromis kažkada gražiose akyse.

Chrysolita ją atpažino ir sušnibždėjo vyrui:

- Atkreipkite dėmesį, Jūsų Didenybe, į šią vargšę moterį. Ji kažkada buvo labai graži. Ji ir aš mokėmės toje pačioje mokykloje. Ji sulaukė didžiulės sėkmės visuomenėje.

Miške buvo didelis senas kelmas. Atėjo močiutė su maišu, nusilenkė iki kelmo ir nuėjo toliau. Atėjo dvi mergaitės su dėžėmis, nusilenkė iki kelmo ir pajudėjo toliau. Atėjo senis su krepšiu, dejuodamas, nusilenkęs iki kelmo nuklydo toliau.

Visą dieną įvairūs žmonės ateidavo į mišką, nusilenkdavo iki kelmo ir patraukdavo toliau.

Senas kelmas didžiavosi ir pasakė medžiams:

– Matote, net žmonės man lenkia. Atėjo močiutė ir nusilenkė, mergaitės atėjo ir nusilenkė, senis atėjo ir nusilenkė. Nei vienas žmogus nepraėjo pro mane nenusilenkęs. Todėl aš čia, miške, tau svarbiausia. Ir tu taip pat nusilenk man.

Tačiau medžiai tyliai stovėjo aplink jį visu savo išdidžiu ir liūdnu rudens grožiu.

Senasis kelmas supyko ir sušuko:

- Lenkis man! Aš tavo karalius!

Bet tada atskrido maža, greita zylė, atsisėdo ant jauno beržo, kuris vieną po kito metė auksinius dantytus lapus, ir linksmai čiulbėjo:

- Pažiūrėk, kaip garsiai jis išgarsino visą mišką! Užsičiaupk! Tu ne karalius, tu tik paprastas senas kelmas. Ir žmonės tau visai nesilenkia, o ieško medaus grybų šalia tavęs. Ir net tokių nerasta. Viskas jau seniai apvogta.

Pusbrolis Innočka atvyko iš miesto aplankyti Ženijos ir Pavliko.

– Na, vaikai, – pasakė mama, – jums nereikia sėdėti nieko neveikdami. Eik į mišką grybauti. Pažiūrėkime, kuris iš jūsų geriau grybauja.

„Aš geriausiai moku kolekcionuoti“, - sakė Pavlikas.

„Ne, aš geriau“, - sakė Ženia.

Bet Innočka tylėjo. Paprastai ji mėgo tylėti.

Vaikai nubėgo į mišką ir išsiskirstė į skirtingas puses.

Jie grįžta po valandos.

- Aš surinkau geriausius! - iš tolo šaukia Pavlikas. – Grybų turiu daugiausiai, žiūrėk: kibiras pilnas!

Mama pažiūrėjo ir nusišypsojo:

– Nenuostabu, kad turi pilną kibirą: nė vieno gero grybo. Tik rupūžės ir šunų grybai. Nesvarbu, ar rinksi grybus, mano drauge Pavlikai.

- Aha! - šaukia Dženija. – Aš tau sakiau, kad aš geriausiai moku kolekcionuoti! Žiūrėk: turiu didžiausius ir gražiausius grybus – raudonus su baltais taškeliais. Niekas neturi tokių gražių grybų.

Mama pažiūrėjo ir nusijuokė:

- Kvaily, tai musmirės grybai! Nors jie gražūs, bet nieko gero. Jais galite apsinuodyti. Apskritai, jūs taip pat blogai renkate grybus, Zhenechka.

O Innočka stovi nuošalyje ir tyli.

- O tu, Innočka, kodėl tu tyli? Parodyk, ką surinkai.

„Aš turiu labai mažai“, - droviai sako Innočka.

Tema: rišlios kalbos ugdymas. Apsakymo „Grybai“ (pagal V. Katajevą) atpasakojimas.

Tikslai:

pataisos ir auklėjimo:

Išmokyti vaikus kurti atpasakojimą pagal paveikslo planą;

korekcinis ir vystomasis:

Ugdyti gebėjimą pagal paveikslo planą komponuoti perpasakojimą;

Ugdyti gebėjimą užmegzti loginį ryšį tarp paveikslėlyje pavaizduotų įvykių;

Plėsti vaikų žodyną per sinoniminius žodžius;

Stiprinti gebėjimą nustatyti įvykių seką;

Įtvirtinti teisingą sąvokų „prieš“, „po“ („anksčiau“, „vėliau“) vartojimą kalboje;

Ugdykite klausos atmintį ir dėmesį.

Įranga: dalykiniai paveikslėliai - iliustracijos pasakojimui, dalykiniai paveikslėliai žodyno darbui.

Pamokos eiga.

I. Org. momentas.

1. Mįslių spėjimas.

1) Kas stovi po pušimi prie tako žolėje?

Koja yra, bet bato nėra, kepurė yra, bet galvos nėra? (grybas)

2) Gimiau lietingą dieną po jauna drebule.

Apvalus, lygus, gražus su stora ir tiesia koja. (baravykas)

3) Broliai sėdi ant kelmo.

Visi su strazdanomis, kaip berniukai.

Šie draugiški vaikinai vadinami... (medaus grybais)

4) Netoli miško pakraštyje, puošiantis tamsų mišką,

Išaugo marga kaip petražolė, nuodinga... (musmirė)

5) Miško takais yra daug baltų kojų,

Įvairiaspalvėse skrybėlėse, pastebimos iš tolo. Supakuokite, nedvejokite! Tai yra.. (Russula)

6) Jis gimė lietingą dieną po jaunu beržu,

Apvalus, lygus, gražus, plona ir tiesia koja. (baravykas).

7) Minkštoje žolėje prie krašto visur raudonos ausys.

Auksinės seserys vadinamos... (voveraitėmis).

8) Ji pyksta ant grybų ir nuo pykčio nuodinga.

Štai miško chuliganas! Tai blyški... (rupūžė)

Vaikinai, prisiminkite valgomų/nevalgomų grybų pavadinimus.

2. Skaityti V. P. Katajevo apsakymą „Grybai“.

3. Leksikos darbas.

Nepažįstamų žodžių, frazių, posakių reikšmės paaiškinimas.

Lukoško, dėžutė, baravykas, musmirė, pusbrolis, „neturėtum sėdėti nieko neveikdamas“.

4. Kuriant pasakojimą vartojamų veiksmažodžių, būdvardžių ir daiktavardžių sinoniminių žodžių parinkimas.

II. Siužetinio plano kūrimas pagal siužetinį paveikslą.

1. Paveikslų žiūrėjimas.

2. Laikinų ir erdvinių atskaitos taškų nustatymas:

Kur veiksmas vyksta mieste, kaime, name, gatvėje;

Nustatant metų laiką, dalį paros;

Kas rodoma pirmame plane, viršuje, apačioje, kairėje, dešinėje?

3. Frazių-parašų braižymas atskiriems paveikslo fragmentams.

4. Vaizduojamų įvykių sekos nustatymas.

5. Istorijos skaitymas – paveikslo plano kūrimas.

III. Fiziniai pratimai.

Plyne yra storas vyras. Jo dešinė ranka suspausta į kumštį.

Tai baravykas Kairės rankos delnas dengia kumštį.

Ir po juo, surinkus savo daiktus, lieka kairioji ranka (kaip grybo kepurė)

Sraigės slepiasi lietuje Dešinė ranka – „sraigė“ (po kepure).

IV. Perpasakojimo sudarymas „grandine“ pagal paveikslo planą.

V. Vaizduotės ugdymas. Pagalvokite apie tai, kas nutiko prieš pavaizduotus įvykius? O po jų? Sugalvokite kitokią istorijos pabaigą.

VI. Apibendrinant pamoką.

Pasakos

Medžio kelmas, grybai, pypkė ir ąsotis

Kelmas

Katajevas V.P.

Miške buvo didelis senas kelmas. Atėjo močiutė su maišu, nusilenkė iki kelmo ir nuėjo toliau. Atėjo dvi mergaitės su dėžėmis, nusilenkė iki kelmo ir pajudėjo toliau. Atėjo senis su krepšiu, aimanuodamas nusilenkė iki kelmo ir nuklydo toliau.

Visą dieną įvairūs žmonės ateidavo į mišką, nusilenkdavo iki kelmo ir patraukdavo toliau.

Senas kelmas didžiavosi ir pasakė medžiams:

Matote, net žmonės man lenkia. Atėjo močiutė ir nusilenkė, mergaitės atėjo ir nusilenkė, senis atėjo ir nusilenkė. Nei vienas žmogus nepraėjo pro mane nenusilenkęs. Todėl čia miške aš esu pats svarbiausias. Ir tu taip pat nusilenk man!

Tačiau medžiai tyliai stovėjo aplink jį visu savo išdidžiu ir liūdnu rudens grožiu.

Senasis kelmas supyko ir sušuko:

Lenkis man! Aš tavo karalius!

Bet tada atskrido maža, greita zylė, atsisėdo ant jauno beržo, kuris vieną po kito metė auksinius dantytus lapus, ir linksmai čiulbėjo:

Pažiūrėkite, kaip visas miškas tapo triukšmingas! Užsičiaupk! Tu ne karalius, tu tik paprastas senas kelmas. Ir žmonės tau visai nesilenkia, o ieško medaus grybų šalia tavęs. Ir net tokių nerasta. Viskas jau seniai apvogta.

Grybai


Pusbrolis Innočka atvyko iš miesto aplankyti Ženijos ir Pavliko.

Na, vaikai, – pasakė mama, – nereikia sėdėti be darbo. Eik į mišką grybauti. Pažiūrėkime, kuris iš jūsų geriau grybauja.

„Aš geriausiai moku kolekcionuoti“, - sakė Pavlikas.

Ne, aš geriau“, – sakė Ženia.

Bet Innočka tylėjo. Paprastai ji mėgo tylėti.

Vaikai nubėgo į mišką ir išsiskirstė į skirtingas puses.

Jie grįžta po valandos.

Surinkau geriausius! - iš tolo šaukia Pavlikas. – Aš turiu daugiausiai grybų, žiūrėk: kibiras pilnas!

Mama pažiūrėjo ir nusišypsojo:

Nenuostabu, kad turite pilną kibirą: nė vieno gero grybo. Tik rupūžės. Nesvarbu, ar rinksi grybus, mano drauge Pavlikai.

Taip! - šaukia Dženija. - Aš tau sakiau, kad aš geriausiai moku kolekcionuoti! Žiūrėk: turiu didžiausius ir gražiausius grybus – raudonus su baltais taškeliais. Niekas neturi tokių gražių grybų!

Mama pažiūrėjo ir nusijuokė:

Kvailai, tai musmirės. Nors jie gražūs, bet nieko gero. Jais galite apsinuodyti. Apskritai, jūs taip pat blogai renkate grybus, Zhenechka.

O Innočka stovi nuošalyje ir tyli.

O tu, Innočka, kodėl tyli? Parodyk, ką surinkai.

„Aš turiu labai mažai“, - droviai sako Innočka.

Mama pažvelgė į Innočkos dėžutę ir ten buvo dešimt puikių grybų. Dvi labai gražios russulas, kaip rožinės gėlės; dvi lapės geltonomis kiniškomis kepurėlėmis; du pusbroliai - baravykas ir baravykas; pieno grybas, šafrano pieno kepurė, voluška. Taip, didelis, stiprus, pilvotas baravykas aksominėje beretėje.

Be to, yra visas medaus grybų lizdas - drąsūs vaikinai

Vamzdis ir ąsotis


Miške subrendo braškės.

Tėtis paėmė puodelį, mama paėmė puodelį, mergaitė Zhenya paėmė ąsotį, o mažasis Pavlikas gavo lėkštę.

Jie atėjo į mišką ir pradėjo skinti uogas: kas jas pirmas rinks?

Mama pasirinko geresnę Ženijos proskyną ir pasakė:

Čia tau puiki vieta, dukra. Čia daug braškių. Eik ir surink.

Zhenya nuvalė ąsotį varnalėša ir pradėjo vaikščioti.

Ji vaikščiojo ir ėjo, žiūrėjo ir žiūrėjo, nieko nerado ir grįžo su tuščiu ąsočiu.

Mato, kad visi turi braškių. Tėtis turi ketvirtadalį puodelio. Mama turi pusę puodelio. O mažasis Pavlikas savo lėkštėje turi dvi uogas.

Mama, ir mama, kodėl jūs visi kažką turite, o aš nieko neturiu? Jūs tikriausiai pasirinkote man blogiausią proskyną.

Ar gerai atrodai?

gerai. Ten nėra nei vienos uogos, tik lapai.

Ar žiūrėjai po lapais?

Aš nežiūrėjau.

Štai matai! Mums reikia pažiūrėti.

Kodėl Pavlikas nežiūri?

Pavlikas mažas. Jis pats aukštas kaip braškė, jam net nereikia žiūrėti, o tu jau gana aukšta mergina.

Ir tėtis sako:

Uogos yra sudėtingos. Jie visada slepiasi nuo žmonių. Jūs turite mokėti juos gauti. Pažiūrėk, kaip man sekasi.

Tada tėtis atsisėdo, pasilenkė prie žemės, pažiūrėjo po lapais ir pradėjo ieškoti uogos po uogos sakydamas:

„Gerai“, – pasakė Ženia. - Ačiū, tėti. Aš padarysiu tai.

Ženia nuėjo į savo proskyną, pritūpė, pasilenkė iki pat žemės ir pažvelgė po lapais. O po uogų lapais matosi ir nesimato. Mano akys išsiplečia. Zhenya pradėjo skinti uogas ir mesti jas į ąsotį. Jis vemia ir sako:

Imu vieną uogą, žiūriu į kitą, pastebiu trečią ir matau ketvirtą.

Tačiau Zhenya greitai pavargo tupėti.

„Man užtenka“, – galvoja jis. „Turbūt jau daug įgijau“.

Ženija atsistojo ir pažvelgė į ąsotį. O uogų tik keturios.

Visai nedaug! Turite vėl pritūpti. Tai nieko negali padaryti.

Zhenya vėl pritūpė, pradėjo skinti uogas ir pasakė:

Imu vieną uogą, žiūriu į kitą, pastebiu trečią ir matau ketvirtą.

Zhenya pažvelgė į ąsotį, o ten buvo tik aštuonios uogos - dugnas dar nebuvo uždarytas.

„Na, – galvoja jis, – man visiškai nepatinka šitaip kolekcionuoti. Visą laiką pasilenkite ir pasilenkite. Kai gausite pilną ąsotį, galite pavargti. Geriau eisiu ir ieškosiu kitos proskynos.

Ženia ėjo per mišką ieškoti proskynos, kur braškės nesislepia po lapais, o lipa į akis ir prašo įmesti į ąsotį.

Ėjau ir ėjau, neradau tokios proskynos, pavargau ir atsisėdau ant medžio kelmo pailsėti. Sėdi, neturėdamas ką veikti, iš ąsočio ištraukia uogas ir deda į burną. Ji suvalgė visas aštuonias uogas, pažvelgė į tuščią ąsotį ir pagalvojo: „Ką man dabar daryti? Jei tik kas nors galėtų man padėti!

Kai tik ji tai pagalvojo, samanos pradėjo judėti, žolė prasiskynė, o iš po kelmo išlindo mažas, stiprus senukas: baltas paltas, žila barzda, aksominė kepurė ir sausa žolė. skrybėlę.

„Sveika, mergaite“, - sako ji.

Sveiki, dėde.

Aš ne dėdė, o senelis. Ar neatpažinai Al? Esu senas baravykas, vietinis miškininkas, pagrindinis visų grybų ir uogų viršininkas. Ko tu dūsauji? Kas tave įskaudino?

Uogos mane įžeidė, seneli.

Nežinau. Jie man tylūs. Kaip jie tave įskaudino?

Jie nenori savęs rodyti, slepiasi po lapais. Kai gausite pilną ąsotį, galite pavargti.

Senasis baravykas, vietinis miško ūkininkas, paglostė savo žilę barzdą, išsišiepė per ūsus ir pasakė:

Gryna nesąmonė! Turiu tam specialų vamzdį. Kai tik pradės groti, iš po lapų pasirodys visos uogos.

Senas baravykas, vietinis miško žmogus, išsitraukė iš kišenės pypkę ir pasakė:

Žaisk, pypkė.

Dydis pradėjo groti pats, o kai tik pradėjo groti, visur iš po lapų žvilgčiojo uogos.

Nustok, pypke.

Vamzdis sustojo ir uogos pasislėpė.

Zhenya apsidžiaugė:

Seneli, seneli, duok man šią pypkę!

Negaliu dovanoti. Keiskime: aš tau duosiu pypkę, o tu man ąsotį – man labai patiko.

gerai. Su malonumu.

Ženia atidavė ąsotį senam baravykui, vietiniam miško ūkininkui, paėmė iš jo vamzdį ir greitai nubėgo į savo proskyną. Ji pribėgo, atsistojo viduryje ir pasakė:

Žaisk, pypkė.

Vamzdis pradėjo groti, ir tą pačią akimirką visi lapai proskynoje pradėjo judėti, pradėjo suktis, tarsi vėjas pūstų ant jų.

Pirmiausia iš po lapų išlindo jauniausios smalsios uogos, dar visiškai žalios. Už jų kyšojo senesnių uogų galvos – vienas skruostas buvo rausvas, kitas baltas. Tada pasirodė uogos, gana sunokusios – didelės ir raudonos. Ir galiausiai iš pačios apačios pasirodė senos uogos, beveik juodos, šlapios, kvapnios, aplipusios geltonomis sėklomis.

Ir netrukus visa pro Ženiją esanti proskyna buvo išbarstyta uogomis, kurios ryškiai spindėjo saulėje ir siekė vamzdį.

Žaisk, maža dūdele, žaisk! - sušuko Ženija. - Žaisk greičiau!

Dydis pradėjo groti greičiau, o uogų buvo išsiųsta dar daugiau – tiek daug, kad po jomis lapų jau nesimatė.

Bet Zhenya nenuleido rankų:

Žaisk, maža dūdele, žaisk! Žaisk dar greičiau.

Dar greičiau grojo dūdelė, o visas miškas prisipildė tokio malonaus, judraus skambėjimo, lyg tai būtų ne miškas, o muzikos dėžutė.

Bitės nustojo stumti drugelį nuo gėlės; drugelis užvertė sparnus kaip knyga; robinų jaunikliai žvelgė iš savo šviesaus lizdo, kuris siūbavo šeivamedžio šakose, ir iš susižavėjimo atvėrė geltonas burnas; grybai stovėjo ant kojų pirštų galų, kad nepraleistų nė vieno garso, ir net senas blaktas laumžirgis, žinomas rūsčiu charakteriu, sustojo ore, labai nudžiugintas nuostabia muzika.

"Dabar aš pradėsiu rinkti!" - pagalvojo Ženija ir jau ruošėsi ištiesti ranką prie didžiausios ir raudoniausios uogos, kai staiga prisiminė, kad ąsotį iškeitė į pypkę ir dabar neturi kur dėti braškių.

Oi, kvaila pypkė! - piktai sušuko mergina. - Neturiu kur dėti uogų, o tu sužaidi. Užsičiaupk dabar!

Ženia nubėgo pas seną baravykų augintoją, vietinį miško darbininką, ir pasakė:

Seneli, seneli, grąžink man mano ąsotį! Neturiu kur rinkti uogų.

„Gerai, – atsako senas baravykų augintojas, vietinis girininkas, – aš tau duosiu tavo ąsotį, tik grąžink pypkę.

Ženija padavė senam baravykui, vietiniam miško žmogui, pypkę, paėmė ąsotį ir greitai nubėgo atgal į proskyną.

Atėjau bėgdamas, o ten nesimatė nei vienos uogos – tik lapai. Kokia nelaimė! Yra ąsotis, bet trūksta vamzdžio. Kaip mes galime čia būti?

Ženia pagalvojo, mąstė ir nusprendė vėl eiti pas seną baravyką, vietinį miško žmogų, pypkės.

Jis ateina ir sako:

Seneli, seneli, duok dar kartą pypkę!

gerai. Tiesiog duok man dar kartą ąsotį.

Aš neduodu. Man pačiam reikia ąsočio uogoms įdėti.

Na, tada aš tau pypkės neduosiu.

Zhenya maldavo:

Seneli ir seneli, kaip aš galiu rinkti uogas į savo ąsotį, kai be tavo pypkės jos visos sėdi po lapais ir nepasirodo? Man būtinai reikia ąsočio ir pypkės.

Žiūrėk, kokia gudri mergina! Duok jai pypkę ir ąsotį! Galite apsieiti be vamzdžio, tik su vienu ąsočiu.

Aš neišgyvensiu, seneli.

Bet kaip sutaria kiti žmonės?

Kiti pasilenkia prie žemės, žiūri po lapais į šoną ir ima uogą po uogos. Jie paima vieną uogą, žiūri į kitą, pastebi trečią ir įsivaizduoja ketvirtą. Man visai nepatinka šitaip kolekcionuoti. Pasilenk ir pasilenk. Kai gausite pilną ąsotį, galite pavargti.

Ak, taip yra! - pasakė senas baravykas, vietinis girininkas ir taip supyko, kad barzda, o ne pilka, pasidarė juoda. - O, taip yra! Pasirodo, tu tiesiog tinginys! Paimk savo ąsotį ir bėk iš čia! Nebus tau vamzdžio!

Šiais žodžiais senas baravykas, vietinis girininkas, trypė koja ir pateko po kelmu.

Ženija pažvelgė į savo tuščią ąsotį, prisiminė, kad jos laukia tėtis, mama ir mažasis Pavlikas, ji greitai nubėgo į savo proskyną, pritūpė, pažvelgė po lapais ir greitai pradėjo imti uogas po uogos. Jis paima vieną, žiūri į kitą, pastebi trečią ir įsivaizduoja ketvirtą...

Netrukus Zhenya pripildė ąsotį ir grįžo pas tėtį, mamą ir mažąjį Pavliką.

„Štai protinga mergaitė, – pasakė tėtis Ženijai, – ji atnešė pilną ąsotį! Ar tu pavargęs?

Nieko, tėti. Puodelis man padėjo.

Ir visi grįžo namo: tėtis su pilnu puodeliu, mama su pilnu puodeliu, Ženė su pilnu ąsočiu ir mažasis Pavlikas su pilna lėkšte.

Bet Zhenya niekam nieko nesakė apie vamzdį.