Автомобільний сайт - За кермом

Автомобільний сайт - За кермом

» Гриби катаїв читати. Конспект заняття з розвитку мовлення у старшій групі «Навчання розповіді за твором В

Гриби катаїв читати. Конспект заняття з розвитку мовлення у старшій групі «Навчання розповіді за твором В

Урок-подорож

Тема: В. Катаєв Гриби

Цілі: 1. Познайомити учнів з біографією та творчістю письменника В. Катаєва, зі змістом оповідання «Гриби».

2. Вчити усвідомленому і правильному читанню вголос цілими словами, дотримання потрібної інтонації та розділових знаків; розширити уявлення про гриби.

3. Сприяти корекції недоліків розвитку мови шляхом застосування різних видів читання; розвитку емоцій на основі читання з ролей; інсценування частини оповідання.

3. Виховувати мотивацію до навчання шляхом проведення уроку у нетрадиційній формі.

Хід уроку:

1. Організаційний момент

Психологічний настрой.

Осінь, осінь, краса

Що ж нам принесла?

Ти подумай, не поспішай

І прикмети розкажи.

Діти називають прикмети осені по черзі.

У нас сьогодні незвичайний урок читання – урок-подорож «Вікно у природу». Ми думатимемо, читатимемо, правильно говоритимемо, познайомимося з новим твором. Дорогою ми дізнаємося багато нового, цікавого, корисного.

Рефлексія: закрили очі, вирушаємо на лісову галявину. Куди ми з вами потрапили? (картина осіннього лісу)

У лісі повітря чисте та свіже, давайте вдихнемо чистого повітря.

Дихальна гімнастика: вдихаємо повітря через ніс і піднімаємося на шкарпетки, видихаємо через рот і нахиляємося до землі. (5 разів)

2. Мовленнєва розминка

Що це там у пенька? Подивіться уважно. Та це ж на пеньку опеньки - дружні хлопці. А що це написано?

1. Читання скоромовки:

Знову п'ять хлопців

Знайшли у пенька п'ять опеньків.

Завдання:


- Читання очима (про себе);

Читання вчителем;

Читання учнів із прискоренням, індивідуальне читання.

2. Гудіння читання вірша «Осінь»:

Осінь у гості до нас прийшла

І подарунок принесла.

Хто вірш прочитає,

Той багато чого дізнається.

Діти читають вірш «Осінь» М. Некрасова.

Завдання:


- дзижке читання;

Читання хором;

Читання парами;

Читання дівчаток (читання хлопчиків).

3. Перевірка домашнього завдання

Що ж ми бачимо у лісі?

Листя жовтіє і опадає, лежать під ногами. Тихо у лісі. Птахи відлітають в теплі краї. Часто йдуть дощі. Надворі стало холодно.

Які птахи відлітають у теплі краї? (стрижі, ластівки, журавлі, зозулі та багато інших)

Розповідь «Відлітають журавлі».

Тест з читання до оповідання «Відлітають журавлі»

Кожен з вас має картки з тестами. Ви повинні вибирати правильну відповідь та назвати її. Контролюють відповіді сигнальними картками.

1. Тест по розділу «Відлітають журавлі»:

1) Коли відлітають журавлі:

в) навесні

г) восени.

2) Чому відлітають журавлі:

а) холодно;

в) не цікаво.

3) Як вони готуються до відльоту:

а) збираються зграями в одвірок;

б) прощаються із болотом;

в) готують зимові речі.

4) Де журавлі зупиняються на відпочинок:

а) у лісі;

б) на краю болота;

в) у готелі.

4. Повідомлення теми уроку

Зберемо гриби, які ви бачите біля дерев. Розставте знайдені гриби від найбільшого до маленького. Прочитайте отримане слово (гриби)

Сьогодні на уроці ми познайомимося з оповіданням В. Катаєва «Гриби»

Учень робить повідомлення про біографію письменника (Євдокія)

Катаєв Валентин Петрович народився 28 січня 1897 року в Одесі у сім'ї вчителя. У 1915 році, не закінчивши гімназії, пішов добровольцем на фронт, був двічі поранений, отруєний газами. У 1919 році Катаєв був мобілізований до Червоної Армії, командував артилерійською батареєю на Донському фронті. З 1922 жив у Москві, був постійним співробітником газети "Гудок". У роки Великої Вітчизняної війни військовий кореспондент Катаєв писав нариси, оповідання. Величезну популярність принесла письменникові повість «Син полку», розповідь про долю хлопчика-сироти, усиновленого бойовим полком. Чимало цікавих творів написав для дітей. Катаєв помер 12 квітня 1986 року.

Які розповіді В. П. Катаєва ви читали?

- «Дудочка і латаття», «Гриби», «Квітка – семиквітка», «Син полку» та інші.

5. Підготовка до сприйняття

- На нашій галявині росте дуже багато різних грибів.

Які гриби ви знаєте? (Підберезовик, лисички, подосиновик, сироїжки, опеньки і т. д.)

Як потрібно збирати гриби?

Гриби потрібно зрізати біля корінця. Корінець залишати в землі. Інакше гриб тут не зросте. Ці правила потрібно дотримуватись при збиранні грибів.

6. Основна частина уроку

Ось послухала я вас,

Читання оповідання вчителем.

1. Словникова робота.

Собачі гриби – це поганки, неїстівні гриби.

Які неїстівні гриби ви знаєте? (поганки, мухомор, хибні опеньки, хибні лисички та багато інших) Картинка на дошці.

3. Бесіда з первинного сприйняття.

Що вам було незрозуміло в оповіданні?

Як звати дітей?

Куди діти ходили?

Хлопці, давайте і ми прогуляємось до лісу.

7. Фізкультхвилинка

1. Вправа з рухом.

Ідемо в ліс за грибами. Встали рано-вранці. Потягнулись. Зробили зарядку. (2 -3 вправи). Вмилися (імітація), одягнулися. Взяли кошики та й пішли. Ідемо лісом. Дерева великі. Розсуваємо гілки (імітація). Щоб знайти гриб, треба нахилитися. Побачили, присіли, зрізали, поклали до кошика. Ходімо далі.

Ще гриб. Нахилилися, присіли, зрізали, поклали у кошик. Повний кошик.

8. Робота з книгою

Вчитель: Ми лісом гуляли

І трошки втомилися.

3. Гімнастика для очей розслаблення.

Заплющте очі, послухаємо звуки лісу. (Аудіозапис "Звуки лісу").

Як ви гадаєте, коли ви слухали звуки лісу?

1. Читання учнями оповідання:

Пошепки.

2. Розмова на закріплення за змістом оповідання:

Які гриби зібрав Павлик?

Які гриби зібрала Женя?

Які гриби зібрала Інночка?

Хто з хлопців найкраще вмів збирати гриби?

3. Читання з ролей.

Вчитель: Хлопці, давайте прочитаємо розповідь «Гриби», 2 частина за ролями.

(Читання учнями твори з ролей).

9. Закріплення

Наша подорож добігає кінця,

Діти, а зараз ми повторимо, які гриби їстівні, які неїстівні. Дидактична гра «Гриби»

(Учні розставляють картинки-гриби під картками «Отрутні», «Їстівні»).

Назвіть їстівні гриби?

Чому гриби називаються отруйними? Назвіть їх?

10. Підсумок уроку. Рефлексія

– звучить музика.Закрили очі і повертаємось до класу.

Де ми сьогодні побували?

Як правильно збирати гриби?

Що нового ви дізналися з оповідання?

Що вам сподобалося на уроці?

Де знадобляться знання, отримані на уроці?

11. Домашнє завдання

1. Читання оповідання з ролей (Євдокія)

2. Відповісти на питання за твором (Марина)

3. Знайти загадки, прикмети про гриби (Альоша)

4. Намалювати гриби (Деніс)

Конспект заняття з розвитку мови з дітьми у старшій групі на тему: «Навчання розповіді за твором В.П. Катаєва «Гриби»

Іванченко Галина Олександрівна, вихователь МДОУ Дитячого садка №6, м. Ржев.
Опис матеріалу:даний конспект заняття призначений для дітей у старшій групі на тему: «Навчання розповіді за твором В.П. Катаєва «Гриби». Хлопці навчаються розпізнавати їстівні та неїстівні гриби, ділити слова на склади, складати речення з 3-4 слів.

Заплановані результати:виявляє емоційну чуйність під час прочитання оповідання В.П. Катаєва «Гриби»; з цікавістю розглядає картинки з намальованими грибами та сюжетної картинки «Літній ліс»; на прохання дорослого розповідає про зображене; відповідає на ці запитання; правильно вимовляє звуки, складає речення з 3-4 слів; може дати правильну оцінку відповіді товариша, бути стриманим.

Обладнання:два кошики, зображення грибів, сюжетна картинка «Літній ліс».

Цілі:
1. Вчити дітей розповідати не кваплячись, знаходити потрібні слова, висловлювання говорити досить голосно.
2. Вправляти у правильній вимові всіх звуків. 3 зміцнити вміння складати речення з трьох, чотирьох слів і ділити слова на склади.
3. Виховувати скромність, спостережливість та доброзичливість до відповідей та розповідей інших дітей, виховувати стриманість.

ХІД ЗАНЯТТЯ:

Хлопці, назвіть, яка зараз пора року в нас іде? (Весна).
- Скажіть, а яка пора року буде після весни? (Літо).
- Які місяці відносяться до літа? (Червень липень серпень).
Літо – це чудова пора! Багато хто з вас поїде відпочивати до бабусі до села. Будете ходити на річку – купатися, у ліс – збирати квіти, ягоди.
- Що ще можна збирати у лісі? (Гриби).
Особливо добре збирати гриби після зливи, в лісі пахне грибами. У траві біля стежки, зазвичай ховаються міцні боровики, сироїжки, червоніють чепурні мухомори. Між стовбурами беріз густо розрісся молодий ялинник, а під ним ховаються грузді, подосиновики, хвилі, жовтіють золоті лисички.

Які з названих грибів належать до їстівних? (Відповіді дітей).

Які до отруйних? (Відповіді дітей).
А зараз я прочитаю вам розповідь про гриби, яку написав письменник Валентин Петрович Катаєв, він так і називається «Гриби».
– Ви хочете дізнатися, про які гриби написав автор, тоді слухайте уважно, щоб після читання правильно відповісти на мої запитання. (Читання оповідання).

Валентин Катаєв.


До Дружини та Павлика приїхала з міста двоюрідна сестра Інночка.

- Ну, діти, - сказала мама, - нічого вам без діла сидіти. Ідіть у ліс за грибами. Подивимося, хто з вас краще гриби збирає.
– Я найкраще збираю, – сказав Павлик.
- Ні, я краще, - сказала Женя.

А Інночка промовчала. Вона взагалі любила мовчати.

Побігли діти до лісу та розійшлися в різні боки. За годину повертаються.

– Я найкраще зібрав! – кричить Павлик здалеку. - У мене найбільше грибів, дивіться: повне відро!

Подивилася мама і посміхнулася:
– Не дивно, що в тебе повне цебро: жодного гарного гриба. Одні лише поганки. Неважливо ти збираєш гриби, друже мій Павлику.

– Ага! – кричить Женя. - Я ж казала, що я найкраще збираю. Дивіться: у мене найбільші та найкрасивіші гриби – червоні у білий горошок. Ніхто не має таких красивих грибів!

Подивилася мама і засміялася:
- Дурненька, це ж мухомори. Вони хоч і гарні, та нікуди не годяться. Ними отруїтися можна. Загалом, ти теж погано збираєш гриби, Женечко.

А Інночка стоїть осторонь і мовчить.

- А ти, Інночко, що мовчиш? Показуй, ​​що назбирала.
– У мене зовсім мало, – каже Інночка сором'язливо.

Зазирнула мама в Інночкін кузовок, а там десять чудових грибів. Дві чудові сироїжки, схожі на рожеві квіточки; дві лисички у жовтих китайських шапочках; два двоюрідні братики - подосиновик і підберезник; груздь, рудик, хвилішка. Та великий, міцний, пузатий боровик у оксамитовому береті. А крім того, ще ціле гніздо опеньків – вдалих хлопців.

Запитання з розповіді:
- Хто приїхав до Жені та Павлика?
- Як ви думаєте, в яку пору року приїхала Інночка?
– Що запропонувала мама дітям?
– Що відповіли діти?
- Хто з дітей був найстриманішим?
- Що зібрав Павлик?
- Що зібрала Женя?
- Що робила Інночка, коли діти хвалилися?
- Як ви розумієте слово – кузовок?
- Що було в кузовку у Інночки?
- Хто з хлопців кращий, знав які гриби можна збирати?
- Порівняйте Інну з Павликом та Женею, які риси характеру притаманні їм?

ФІ3КУЛЬТХВИЛИНКА:

У стежки, y стежки. Діти сидять навпочіпки
За ніч виросли гриби. Поступово встають
Подосиновик – з осину. Качаются
Підберезник – з берізку. Стрибають
А маслюки – як хлопці.

Повторне читання оповідання.

Переказ дітей (5-7 дітей).

А тепер ми з вами складатимемо речення зі словом гриб, можна використовувати назву грибів. Після складання пропозиції ви повинні назвати: скільки слів у вашому реченні, але спочатку розіб'ємо вас на 2 команди: 1– лисички, 2 – хвилі.

У нас є два кошики і за правильну відповідь команда отримуватиме грибок, подивимося – хто більше збере в кошик грибів. Пропоную назвати скільки складів у словах: маслюки, опеньки, боровик, лисички, мухомор, хвилі.

Сьогодні ви багато дізналися про гриби, і якщо доведеться їх збирати, ви зможете відрізнити отруйний гриб від їстівного. Добре відповідали питання, активно працювали, грали, закріпили вміння складати пропозицію, ділити слова склади. Уважно слухали відповіді товаришів, допомагали у відповідях, не вигукували, а чекали на свою чергу.


– Але моя тітонька сама, на власні очі читала у старовинній чарівній книзі! – почала Кароліна голосом, що тремтить, як струна, від горя, розпачу та ревнощів, які розривали її серце.

– Ах, мадам, не слід особливо довіряти старовинним, а тим паче чарівним книгам. Якби все, що пишеться в старовинних і чарівних книгах, було б правда, то жити було б набагато легше і веселіше. Але, бачу, ви плачете?

Коли красень Дельфін вийшов зі своєю молодою дружиною, медузою Кризолитою, з церкви, на паперті серед інших жебраків стояла Кароліна – стара, згорблена, зі сльозами на колись прекрасних очах.

Кризоліта впізнала її і шепнула своєму чоловікові:

- Зверніть, ваша високість, увага на цю бідну жінку. Колись вона була дуже гарною. Ми з нею навчалися в одній школі. Вона мала великий успіх у суспільстві.

У лісі стояв великий старий пень. Прийшла бабуся із сумкою, вклонилася пню і пішла далі. Прийшли дві маленькі дівчинки з кузовками, вклонилися пню і пішли далі. Прийшов старий з мішечком, крехтячи, вклонився пню і побрів далі.

Цілий день приходили в ліс різні люди, кланялися пню і йшли далі.

Запишався старий пень і каже деревам:

– Бачите, навіть люди й ті мені вклоняються. Прийшла бабуся - вклонилася, прийшли дівчатка - вклонилися, прийшов старий - вклонився. Жодна людина не пройшла повз мене, не вклонившись. Отже, я тут, у лісі, у вас найголовніший. І ви теж мені кланяйтесь.

Але дерева мовчки стояли навколо нього у всій своїй гордій і сумній осінній красі.

Розсердився старий пень і ну кричати:

- Кланяйтеся мені! Я ваш цар!

Але тут прилетіла маленька швидка синочка, сіла на молоду березу, що роняла по одному свої золоті зубчасті листочки, і весело защебетала:

- Бач, як розшумівся на весь ліс! Помовч! Нічого не цар, а звичайний старий пень. І люди зовсім не тобі кланяються, а шукають біля тебе опеньки. Та й тих не знаходять. Давно вже все обібрали.

До Дружини та Павлика приїхала з міста двоюрідна сестра Інночка.

- Ну, діти, - сказала мама, - нічого вам без діла сидіти. Ідіть у ліс за грибами. Подивимося, хто з вас краще гриби збирає.

– Я найкраще збираю, – сказав Павлик.

- Ні, я краще, - сказала Женя.

А Інночка промовчала. Вона взагалі любила мовчати.

Побігли діти до лісу та розійшлися в різні боки.

За годину повертаються.

– Я найкраще зібрав! – кричить Павлик здалеку. - У мене найбільше грибів, дивіться: повне відро!

Подивилася мама і посміхнулася:

– Не дивно, що в тебе повне цебро: жодного гарного гриба. Одні тільки поганки та собачі гриби. Неважливо ти збираєш гриби, друже мій Павлику.

- Ага! – кричить Женя. - Я ж казала, що я найкраще збираю! Дивіться: у мене найбільші та найкрасивіші гриби – червоні у білий горошок. Ніхто не має таких красивих грибів.

Подивилася мама і засміялася:

- Дурненька, це ж мухомори! Вони хоч і гарні, та нікуди не годяться. Ними отруїтися можна. Загалом, ти теж погано збираєш гриби, Женечко.

А Інночка стоїть осторонь і мовчить.

- А ти, Інночко, що ж мовчиш? Показуй, ​​що назбирала.

– У мене зовсім мало, – каже Інночка сором'язливо.

Тема: розвиток зв'язного мовлення. Переказ оповідання «Гриби» (за В.Катаєвим).

Цілі:

корекційно-освітні:

Навчати дітей складання переказу з опорою на картинний план;

корекційно-розвиваючі:

Розвивати вміння складати переказ із опорою на картинний план;

Розвивати вміння встановлювати логічний зв'язок подій, зображених на картині;

Розширювати словниковий запас дітей з допомогою слів-синонімів;

Закріплювати вміння встановлювати послідовність у подіях;

Закріпити правильне використання у мові понять «до», «після» («раніше», «пізніше»);

Розвивати слухову пам'ять, увагу.

Устаткування: сюжетні картини – ілюстрації до оповідання, предметні картини для словникової роботи.

Хід заняття.

I. Орг. момент.

1. Відгадування загадок.

1) Під сосною біля доріжки хто стоїть серед трави?

Ніжка є, але немає чобітка, капелюшок є – немає голови? (гриб)

2) Я народився в дощовий день під осинкою молодою.

Круглий, гладенький, красивий з товстою і прямою ніжкою. (Подосиновик)

3)На пеньку сидять братики.

Все у ластовинні, як хлопчаки.

Ці дружні хлопці називаються... (опеньки)

4) Біля лісу на узліссі, прикрашаючи темний бір,

Виріс строкатий як Петрушка, отруйний... (мухомор)

5) Вздовж лісових доріжок багато білих ніжок,

У капелюшках різнокольорових, здалеку помітних. Збирай, не зволікай! Це..(сиріжки)

6)Він народився в день дощовий під берізкою молодою,

Круглий, гладенький, гарний, з ніжкою тонкою та прямою. (Підберезовик).

7) У м'якій траві на узліссі всюди руденькі вушка.

Золотисті сестрички називаються... (лисички).

8)На гриби вона сердита і від злості отруйна.

Ось лісова хуліганка! Це - бліда... (поганка)

Діти, згадайте назви їстівних/ністівних грибів.

2. Читання оповідання Катаєва В. П. «Гриби».

3. Словникова робота.

Пояснення сенсу незнайомих слів, словосполучень, виразів.

Кошик, кузовок, боровик, мухомор, двоюрідна сестра, «нічого вам без діла сидіти».

4. Підбір слів-синонімів до дієсловів, прикметників і іменників, що використовуються при складанні оповідання.

ІІ. Побудова плану оповідання з сюжетної картини.

1. Розгляд картин.

2. Встановлення тимчасових та просторових орієнтирів:

Де відбувається дія у місті, у селі, у будинку, на вулиці;

Коли встановлення пори року, частини доби;

Що зображено на передньому плані вгорі, внизу, зліва, справа?

3. Упорядкування фраз-підписів до окремих фрагментів картини.

4. Встановлення послідовності у зображених подіях.

5. Читання оповідання – побудова картинного плану.

III. Фізмінутка.

На галявині товстун Права рука стиснута в кулак.

Це-гриб-боровичок Долонь лівої руки накриває кулачок.

А, під ним, зібравши пожитки, Ліва рука залишається (як капелюшок гриба)

У дощ ховаються …равлики Права рука – «равлик» (під капелюшком)

IV. Складання переказ «ланцюжком» з опорою на картинний план.

V. Розвиток уяви. Придумай, що було до зображених подій? А після них? Придумай інший кінець оповідання.

VI. Підбиття підсумку заняття.

Казки

Пень, Гриби, Дудочка і латаття

Пень

Катаєв В. П.

У лісі стояв великий старий пень. Прийшла бабуся із сумкою, вклонилася пню і пішла далі. Прийшли дві маленькі дівчинки з кузовками, вклонилися пню та й пішли далі. Прийшов старий з мішечком, крекчучи вклонився пню і побрів далі.

Цілий день приходили в ліс різні люди, кланялися пню і йшли далі.

Запишався старий пень і каже деревам:

Бачите, навіть люди – і ті мені кланяються. Прийшла бабуся – вклонилася, прийшли дівчатка – вклонилися, прийшов старий – вклонився. Жодна людина не пройшла повз мене не вклонившись. Отже, я тут у лісі у вас найголовніший. І ви теж мені кланяйтесь!

Але дерева мовчки стояли навколо нього у всій своїй гордій і сумній осінній красі.

Розсердився старий пень і ну кричати:

Кланяйтесь мені! Я ваш цар!

Але тут прилетіла маленька швидка синочка, сіла на молоду березу, що роняла по одному свої золоті зубчасті листочки, і весело защебетала:

Бач, як розшумівся на весь ліс! Помовч! Нічого не цар, а звичайний старий пень. І люди зовсім не кланяються тобі, а шукають біля тебе опеньки. Та й тих не знаходять. Давно вже все обібрали.

Гриби


До Дружини та Павлика приїхала з міста двоюрідна сестра Інночка.

Ну, діти, - сказала мама, - нічого вам без діла сидіти. Ідіть у ліс за грибами. Подивимося, хто з вас краще гриби збирає.

Я найкраще збираю, - сказав Павлик.

Ні, я краще, – сказала Женя.

А Інночка промовчала. Вона взагалі любила мовчати.

Побігли діти до лісу та розійшлися в різні боки.

За годину повертаються.

Я найкраще зібрав! - кричить Павлик здалеку. - У мене найбільше грибів, дивіться: повне відро!

Подивилася мама і посміхнулася:

Не дивно, що ти маєш повне відро: жодного гарного гриба. Одні лише поганки. Неважливо ти збираєш гриби, друже мій Павлику.

Ага! – кричить Женя. - Я ж казала, що я найкраще збираю! Дивіться: у мене найбільші і найкрасивіші гриби – червоні у білий горошок. Ніхто не має таких красивих грибів!

Подивилася мама і засміялася:

Дурненька, це ж мухомори. Вони хоч і гарні, та нікуди не годяться. Ними отруїтися можна. Загалом, ти теж погано збираєш гриби, Женечко.

А Інночка стоїть осторонь і мовчить.

А ти, Інночко, що мовчиш? Показуй, ​​що назбирала.

У мене зовсім мало, - каже Інночка сором'язливо.

Зазирнула мама в Інночкін кузовок, а там десять чудових грибів. Дві чудові сироїжки, схожі на рожеві квіточки; дві лисички у жовтих китайських шапочках; два двоюрідні братики - подосиновик і підберезник; груздь, рудик, хвилішка. Та великий, міцний, пузатий боровик у оксамитовому береті.

А крім того, ще ціле гніздо опеньків - вдалих хлопців

Дудочка і латаття


Встигла в лісі суниця.

Взяв тато кухоль, взяла мама чашку, дівчинка Женя взяла латаття, а маленькому Павлику дали блюдечко.

Прийшли вони в ліс і почали збирати ягоду: хтось раніше набере.

Вибрала мама Жені галявину краще і каже:

Ось тобі, дочко, чудове містечко. Тут дуже багато суниць. Ходи, збирай.

Женя витерла латаття лопухом і почала ходити.

Ходила-ходила, дивилася-дивилася, нічого не знайшла і повернулася з порожнім лататтям.

Бачить – у всіх суниця. У тата чверть кухля. У мами півчашки. А у маленького Павлика на блюдечку дві ягоди.

Мамо, а мамо, чому у вас у вас є, а в мене нічого немає? Ти мені, мабуть, обрала найгіршу галявину.

А ти добре шукала?

Добре. Там жодної ягоди, тільки листочки.

А під листочки ти зазирала?

Чи не заглядала.

Ось бачиш! Потрібно заглядати.

А чому Павлик не заглядає?

Павлик маленький. Він сам ростом із суницю, йому й заглядати не треба, а ти вже дівчинка досить висока.

А тато каже:

Ягідки – вони хитрі. Вони завжди від людей ховаються. Їх треба вміти діставати. Дивись, як я роблю.

Тут тато присів, нахилився до самої землі, заглянув під листочки і почав шукати ягідку за ягідкою, примовляючи:

Добре, – сказала Женя. - Дякую, тату. Так робитиму.

Пішла Женя на свою галявину, присіла навпочіпки, нахилилася до самої землі і зазирнула під листочки. А під листочками ягід мабуть-невидимо. Очі розбігаються. Стала Женя рвати ягоди і в латаття кидати. Рве і примовляє:

Одну ягідку беру, на іншу дивлюся, третю помічаю, а четверта мерехтить.

Однак незабаром Жені набридло сидіти навпочіпки.

«Досить з мене, – думає. - Я вже й так, мабуть, багато набрала».

Встала Женя на ноги і зазирнула в латаття. А там лише чотири ягоди.

Зовсім мало! Знову треба навпочіпки сідати. Нічого не поробиш.

Села Женя знову навпочіпки, почала рвати ягоди, примовляти:

Одну ягідку беру, на іншу дивлюся, третю помічаю, а четверта мерехтить.

Зазирнула Женя в латаття, а там лише вісім ягідок - навіть дно ще не закрите.

«Ну, – думає, – так збирати мені зовсім не подобається. Увесь час нахиляйся і нахиляйся. Поки набереш повний латаття, чого доброго, і втомитися можна. Краще я піду, шукаю собі іншу галявину».

Пішла Женя лісом шукати таку галявину, де суниця не ховається під листочками, а сама на очі лізе і в латаття проситься.

Ходила-ходила, галявини такої не знайшла, втомилася і сіла на пень відпочивати. Сидить, від нічого робити ягоди з латаття виймає і в рот кладе. З'їла всі вісім ягід, зазирнула в порожній латаття і думає: «Що ж тепер робити? Хоч би мені хтось допоміг!»

Тільки вона це подумала, як мох заворушився, мурава розсунулася, і з-під пенька виліз невеликий міцний дідок: пальто біле, борода сиза, капелюх оксамитовий і поперек капелюха суха травинка.

Доброго дня, дівчинко, - каже.

Привіт, дядечко.

Я не дядечко, а дідусь. Аль не впізнала? Я старий боровик, корінний лісовик, головний начальник над усіма грибами та ягодами. Про що зітхаєш? Хто тебе образив?

Образили мене, дідусь, ягоди.

Не знаю. Вони в мене смирні. Як же вони тебе образили?

Не хочуть на очі показуватись, під листочки ховаються. Поки набереш повний латаття, чого доброго, і втомитися можна.

Погладив старий боровик, корінний лісовик свою сиву бороду, посміхнувся до вусів і каже:

Сущі дрібниці! У мене для цього є спеціальна дудочка. Як тільки вона заграє, то зараз же всі ягоди з-під листочків і з'являться.

Вийняв старий боровик, корінний лісовик із кишені дудочку і каже:

Грай, дудочко.

Дудочка сама заграла, і, як тільки вона заграла, звідусіль з-під листочків визирнули ягоди.

Перестань, дудочко.

Дудочка перестала, і ягідки сховалися.

Зраділа Женя:

Дідусю, дідусю, подаруй мені цю дудочку!

Подарувати не можу. А давай змінюватися: я тобі дам дудочку, а ти мені латаття - він мені дуже сподобався.

Добре. З великим задоволенням.

Віддала Женя старому боровику, корінному лісовику латаття, взяла в нього дудочку і скоріше побігла на свою галявину. Прибігла, стала посередині, каже:

Грай, дудочко.

Дудочка заграла, і в ту ж мить усі листочки на галявині заворушилися, почали повертатися, ніби на них повіяв вітер.

Спочатку з-під листочків визирнули наймолодші цікаві ягідки, ще зовсім зелені. За ними висунули старші головки ягоди - одна щічка рожева, інша біла. Потім виглянули ягоди цілком зрілі – великі та червоні. І, нарешті, з самого низу з'явилися ягоди-старі, майже чорні, мокрі, запашні, вкриті жовтим насінням.

І незабаром вся галявина навколо Жені виявилася посипаною ягодами, які яскраво прозирали на сонці і тяглися до дудочки.

Грай, дудочко, грай! – крикнула Женя. - Грай швидше!

Дудочка заграла швидше, і ягід висилало ще більше - так багато, що під ними зовсім не видно було листочків.

Але Женя не вгамувалася:

Грай, дудочко, грай! Грай ще швидше.

Дудочка заграла ще швидше, і весь ліс наповнився таким приємним дзвінком, наче це був не ліс, а музична скринька.

Бджоли перестали зіштовхувати метелика з квітки; метелик закрив крила, як книгу; пташенята малинівки виглянули зі свого легкого гнізда, що гойдалось у гілках бузини, і в захопленні роззявились жовті роти; гриби піднімалися навшпиньки, щоб не пропустити жодного звуку, і навіть стара лупагла бабка, відома своїм сварливим характером, зупинилася в повітрі, до глибини душі захоплена дивовижною музикою.

«Ось тепер я почну збирати!» - подумала Женя, і вже простягла руку до найбільшої і найчервонішої ягоди, як раптом згадала, що обміняла латаття на дудочку і їй тепер нікуди класти суницю.

У дурна дудка! – сердито закричала дівчинка. - Мені ягоди нікуди класти, а ти розігралася. Замовчи зараз же!

Побігла Женя назад до старого боровика, корінного лісовика і каже:

Дідусю, а дідусю, віддай назад мій латаття! Мені ягоди нема куди збирати.

Добре, - відповідає старий боровик, корінний лісовик, - я тобі віддам твій латаття, тільки ти віддай назад мою дудочку.

Віддала Женя старому боровику, корінному лісовику його дудочку, взяла свій латаття і скоріше побігла назад на галявину.

Прибігла, а там уже жодної ягідки не видно – лише листочки. Ось нещастя! Глечик є - дудочки не вистачає. Як же тут бути?

Подумала Женя, подумала і вирішила знову йти до старого боровика, корінного лісовика за дудочкою.

Приходить і каже:

Дідусю, а дідусю, дай мені знову дудочку!

Добре. Тільки ти дай мені знову латаття.

Не дам. Мені самій латаття потрібне, щоб ягоди в нього класти.

Ну, то я тобі не дам дудочку.

Женя благала:

Дідусь, а дідусю, як же я збиратиму ягоди в свій латаття, коли вони без твоєї дудочки всі під листочками сидять і на очі не показуються? Мені неодмінно потрібно і латаття і дудочку.

Бач, яка хитра дівчинка! Подавай їй і дудочку і латаття! Обійдешся і без дудочки, одним лататтям.

Не обійдусь, дідусю.

А як же інші люди обходяться?

Інші люди до самої землі пригинаються, під листочки збоку заглядають та й беруть ягоду за ягодою. Одну ягоду беруть, на іншу дивляться, третю помічають, а четверта мерехтить. Тож збирати мені зовсім не подобається. Нагинайся та нагинайся. Поки набереш повний латаття, чого доброго, і втомитися можна.

Ах ось як! - сказав старий боровик, корінний лісовик і так розсердився, що борода в нього замість сизою стала чорна-пречорна. - Ах ось як! Та ти, виявляється, просто ледар! Забирай свій латаття і йди звідси! Не буде тобі жодної дудочки!

З цими словами старий боровик, корінний лісовик тупнув ногою і провалився під пеньок.

Женя подивилася на свій порожній латаття, згадала, що її чекають тато, мама і маленький Павлик, скоріше побігла на свою галявину, присіла навпочіпки, зазирнула під листочки і стала швидко брати ягоду за ягодою. Одну бере, на іншу дивиться, третю помічає, а четверта мерехтить…

Незабаром Женя набрала повний латаття і повернулася до тата, мами та маленького Павлика.

Ось розумниця, - сказав Жені тато, - повний глечик принесла! Мабуть, втомилася?

Нічого, татку. Мені глек допомагав.

І пішли всі додому: тато з повним кухлем, мама з повною чашкою, Женя з повним глечиком, а маленький Павлик з повним блюдечком.

А про дудочку Женя нікому нічого не сказала.